A szabad szoftver nem más mint közösségi alkotás.
Ebbe a közös alkotásba bárki beszállhat, nem kell hozzá programozói ismeret. Számos olyan része van a szoftverfejlesztésnek, amihez nem szükséges a forráskód ismerete. Sőt a nagy része a munkának pont ilyen feladatokból áll.
Legegyszerűbb, hogy ha használsz ilyen szoftvert és szereted, akkor elmondod mindenkinek azokat a jó dolgokat, amiket kedvelsz benne (marketing) és a fejlesztőknek pedig jelzed a hibákat (hibajelzés).
De nem csak a hibákat jelezheted, hanem, ha van egy jó ötleted, amit elég meggyőzően tudsz előadni, képviselni, azt a közösség meg fogja valósítani. Tehát úgy fejleszthetsz egy szoftvert, hogy egy sor kódot sem írtál.
Ha egy picit bátrabb vagy, megismerkedhetsz olyan eszközökkel, amikkel a forráskódból működő programot lehet készíteni és részt vehetsz a szoftver tesztelésében. Ez jóval egyszerűbb mint hinnéd. Pár csomagot kell telepítened a gépedre és egy-két parancsot kiadnod. Ezek a lépések általában jól dokumentáltak, hisz a közösségi fejlesztésnek egyik kulcsa, hogy ahhoz bárki könnyedén csatlakozhasson. Ráadásul, vannak olyan, úgy nevezett scriptnyelvek (ilyen pl. a PHP), amiknél még fordítanod sem kell.
Nem csak ember és gép között kell fordítani, hanem ember és ember között is. Ha a fentiek nem vonzanak, csatlakozhatsz a helyi honosító csoporthoz is, ahol az adott szoftver magyarítását végzik. Nincs nagyszerűbb érzés, mint egy programban viszontlátni a saját fordításunkat.
Eleinte a különböző támogató(support) fórumokon a kérdéseidre fogod keresni a választ, de egy idő után Te is tudsz majd segíteni az utánad jövőknek. Ezzel is részt vehetsz a közös alkotásban.
Legvégül, de csak ha igazán érdekel, beszállhatsz a programozásba is. Készülj fel, hogy nem lesz egyszerű dolog, hisz számos olyan új fogalmat, munkamódszert kell elsajátítanod, amikre eddig, amikor egyedül dolgoztál, nem volt szükséged.
Mivel nem kényszerít senki ezekre a tevékenységekre, olyan mélységig vonódsz be, amennyire szeretnél. Ha csak használni akarod a szoftvert, akkor a második bekezdésben leírtak szerint járj el. Tudnod kell azonban, hogy minél több munkát fektetsz egy ilyen közösségi fejlesztésbe, annál több olyan kompetenciát szedhetsz magadra, amivel később a munkaerőpiacon könnyebben érvényesülhetsz.
Ha az infótanárod csak annyit képes kinyögni, hogy „a szabad szoftver azért jó, mert belepiszkálhatsz a forrásba”, akkor kérlek mutasd meg osztálytársaidnak ezt a blogbejegyzést. (Ha a tanár elég nyitott akkor természetesen neki is.)
Ha a tanárod mutatta neked ezt a blogbejegyzést, akkor becsüld meg őt!